Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum verific contractul de inchiriere la ANAF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum verific contractul de inchiriere la ANAF

Buna ziua, in septembrie 2023 m-am mutat intr-un apartament, chiria este 450€/luna
Cand m-am mutat am dat 450€ chiria pe prima luna, 450€ comisionul agentiei si 450€ garantia.
Agentul prin intermediul caruia am inchiriat apartamentul mi-a dat un contract insa acesta nu avea numar de inregistrare, era o hartie cu semnatura proprietarului, a mandatarului (agentul) si cu semnatura mea, inca il am.
Intrebarea mea este cum pot afla daca acel contract este sau nu integistrat la ANAF ?
Tot ce imi doresc este sa imi primesc garantia inapoi (450€) cand o sa se termine contractul in septembrie anul acesta.
Si de la cine o sa iki recuperez garantia ? De la proprietar sau de la agent ?
Cristian2003, utilizator
Contractul la ANAF sau incheiat la notar este titlu executoriu pt proprietar și nu pt chiriaș..Nu aveți relații contractuale in ceea ce priveste inchirierea cu agenția ci doar cu proprietarul imobilului ,chiar dacă mandatarul este agentul.imobiliar.Cereti contractul de mandat dintre proprietar și agentul imobiliar,încercați sa discutați cu proprietarul direct nu prin intermediar.Garantia se restituie prin instanta dacă nu e restituita de buna voie sau nu achitați utilități,întreținere și va compensati.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat