Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Ce trebuie sa facă o persoana salariata pt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Ce trebuie sa facă o persoana salariata pt a deveni ...

Buna ziua!
Ce trebuie sa facă o persoana salariata pt a deveni tutorele unui minor de 14 ani care face parte dintr o familie numeroasa cu ambii părinți fara proprietate și fără serviciu ? Mulțumesc.
Exercitarea autoritatii parintesti se face de regula de catre parinti si doar in sitiuatii de exceptie de catre alte persoane.

Ceea ce aveti de facut este sa adresati o solicitare catre directia de protectie a copilului sa analizeze o eventuala masura de plasament a minorului la dvs si ulterior de definitivare a acestei masuri in instanta.