Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri -Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri -Revisal

Bună seara,
Dacă au fost acordate prime ( alte sporuri) în luna decembrie, respectiv luna ianuarie anumitor salariați, acestea trebuiau declarate și în Revisal? Menționez ca au caracter ocazional. La un eventual control, societatea ar putea fi sancționată pentru nedeclararea acestora în Revisal? Acestea se regăsesc pe statul de plată și au fost declarate în D112.
Mulțumesc!
Nu exista obligativitatea inregistrarii acelor prime in REVISAL.

HG 905/2017
art.3
(2) Angajatorii prevăzuți la art. 1 completează registrul în ordinea angajării persoanelor, cu următoarele date, fără a avea caracter limitativ:
h) salariul de bază lunar brut, indemnizațiile, sporurile, precum și alte adaosuri, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă sau, după caz, în contractul colectiv de muncă;
....