Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Curățenie pe final de program sau după programul cu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Curățenie pe final de program sau după programul cu clienții, în localuri?

Localurile, restaurante, baruri sau cofetării, dacă au program până la ora 21, curățenia trebuie făcută în ele pe finalul programului sau după încheierea programului? Mi-ar fi utilă și o trimitere la lege.

Unele localuri din sfera patiserie, cofetărie nu mai servesc în local, prăjituri gata preparate, expuse în vitrina frigorifică, cu o oră înainte de închiderea programului pentru clienți, decât la pachet, pentru simplul motiv că personalul trebuie să facă în local curățenie.
La Restaurante probabil că înțelegem cu toții că există o limită orară a ultimei comenzi de mâncare, dar la cofetărie, unde prăjitura e gata făcută și unde pe lângă orarul afișat la intrare nu există o astfel de atenționare, legal, e permisă neservirea în local a produselor dulci cu o oră înaintea închiderii?
Vă mulțumesc!
a21alex, utilizator
În general, efectuarea curăţeniei se face după terminarea programului de lucru.

Dar, stabilirea orei ultimei comenzi se poate face prin decizia unitatii ..in practica, aceasta ora este afisata la loc vizibil.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc, se poate și o trimtere către legea (paragraf) care reglementează acest lucru?