Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept proprietate?

Daca in extrasul meu de carte funciara scrie la partea a II-a(Foaie de proprietate):
"Actcontractde vanzare cumparare nr din 2007 emis de bnp..." " intabulare,drept de PROPRIETATE,cu drept de cumparare,dobandit prin Conventie.cota initiala 1/1,cota actuala 1/1"so la partea a III-a(Foaie de sarcini) "nu sunt inscrieri privitoare la sarcini"....atunci acel teren este al meu...sau trebuiesa ma gandesc la uzufruct...sau mai stiu eu ce?

MUltumesc frumos!
Sunteti proprietar asa cum descrieti situatia.
dexomila a scris:
Daca in extrasul meu de carte funciara scrie la partea a II-a(Foaie de proprietate):
"Actcontractde vanzare cumparare nr din 2007 emis de bnp..." " intabulare,drept de PROPRIETATE,cu drept de cumparare,dobandit prin Conventie.cota initiala 1/1,cota actuala 1/1"so la partea a III-a(Foaie de sarcini) "nu sunt inscrieri privitoare la sarcini"....atunci acel teren este al meu...sau trebuiesa ma gandesc la uzufruct...sau mai stiu eu ce?

Buna ziua,
Ceea ce descrieti Dvs. sunt inregistrarile in CF, legal normale pentru a descrie dreptul Dvs. de proprietate, dobandit in urma cumpararii, fara a fi grevat de sarcini, cota 100% al Dvs.
Deci sunteti proprietar deplin.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
am scris exact ce mi-au dat cei de la Cadastru...faza este ca anul trecut ...in vara...eram la teren si o baba imi zice ca e terenul ei...si ca nu este al meu...ca cine mi l-a vandut l-a impartit cum a vrut el...faze din astea...si m-am cam speriat un picut...
Multumesc frumos!

P.S. Fiind extravilan,la 220 m de limitra intravilanului...cum credeti ca as putea sa construiesc o casuta acolo?Stiam ceva de case de vacanta cu suprafata la sol de maxim 100 mp.Visez sau astept intravilanul?:)
Multumesc foarte mult!=D>
foarte interesanta intrebarea:) aceea cu daca sunteti proprietar... eu v-as raspunde ca sunteti proprietar pana la proba contrarie.

mai simplu, conform extrasului CF sunteti proprietar pe "un numar de metri patrati"!! si atat, doar daca ati facut (sau ati cumparat gata facute) masuratori cadastrale, care au fost vizate de OCPI puteti fi sigur ca acel "numar de metri patrati" este in locul aratat de vanzator sau in alta parte...