Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acte necesare la cumpararea unui teren intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acte necesare la cumpararea unui teren intravilan

Buna seara. Intentionez sa cumpar un teren intravilan la tara. M-am inteles cu proprietarul asupra pretului si totodata am vrut sa verific si actele de proprietate pe care le are. Are act de proprietate (un singur proprietar) in regula dobandit prin cumparare autentificat la notar. Acest teren este scos din indiviziune daca are nr cadastral (nr topografic)? Am scos un extras de CF si arata ca terenul este masurat (are desenat terenul in forma lui reala), are mentionat si faptul ca nu e supus vreunei sarcini.
Mergeti la un notar public,acolo se vor face actele de V-C. Notarul va verifica actele,si de asemenea va verifica ce acte mai trebuiesc sau ce nu e in regula.
Am fost la notar si mi-a zis ca lipseste planul cadastral, deoarece acest teren a facut parte din unul mai mare (acel proprietar l-a vandut la doua pers diferite cu delimitari, cu cedari de drum catre primarie, totul in regula), adica acum sunt doi proprietari, unul din ei a facut scoaterea din indiviziune iar cel in cauza (cel pe care vreau sa-l cumpar) nu cred ca o are facuta. Am vazut documentele celuilat proprietar, are suprafata masurata ca si al meu, are nr cadastral imediat inaintea mea, dar are si acea schita (plan) ceea ce eu nu. Mai departe: in luna ian 2014 proprietarul de la care cumpar eu a facut un contract de cv cu vechiul propr in care apare ca vechiul vinde o cota de 1000 mp din 1000000 mp, teren intravilan, inscris in CF 1013 cu nr topo 1597/10.In luna febr 2014 am scos un CF care are numele proprietarului, locatia, marimea in segmenti cu acel desen, dar are nr cadastral CF(nr topo 54204). De ce este diferit acel nr topo - cadastral, CF? Mentionez ca vecinul de langa are CF 54205, iar drumul este 54203. Toate 3 (terenul meu, drumul si al vecinului) au fost o singura parcela. Va multumesc.
DORUSTA, utilizator