Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM - As dori sa stiu, va rog, daca munca la domiciliu ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM - As dori sa stiu, va rog, daca munca la domiciliu este considerata ...

As dori sa stiu, va rog, daca munca la domiciliu este considerata in MUNCA IN CONDITII DE IZOLARE
mvasilescu, utilizator
Gasiti aici un Ghid care trateaza si munca in conditii de izolare - art.22 din anexa 1 la HG nr. 1091/ 2006 Cerinte minime de securitate si sanatate pentru locul de munca.
In HG nr. 1091/ 2006 anexa 1 se mentioneaza:
22. Locuri de munca in conditii de izolare (dispozitii speciale)
22.1. Angajatorul va numi prin decizie o persoana cu atributii concrete care sa supravegheze lucratorii care lucreaza in conditii de izolare.
22.2. Pentru a se putea interveni in timp util in caz de accident sau avarie la locurile de munca in conditii de izolare, acestea vor fi dotate cu mijloace tehnice care permit legatura cu persoana care asigura supravegherea:
a) constant automat (centrale de supraveghere, dispozitive de alarmare prin unde radio);
b) periodic automat (radio-telefon, telefon);
c) periodic prin intermediul unei persoane (apeluri telefonice, radio-telefon, camera de luat vederi si monitor).
In ghid, telefonul este considerat echipamentul obligatoriu care se gaseste la dispozitia lucratorului in orice moment, deci poate comunica, nelimitat. In plus, calculatorul este echipamentul tehnic utilizat de catre lucratorul care munceste la domiciliu.
Informatii utile gasiti aici: [ link extern ] /
Munca la domiciliu nu este munca in conditii de izolare.
Ghidul este emis de catre INCDPM si il gasiti aici: [ link extern ]