Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Este permisa desigilarea unui apometru si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Este permisa desigilarea unui apometru si resigilarea ...

Buna seara! Este permisa desigilarea unui apometru si resigilarea lui de catre firma distribuitoare de apa fara ca proprietarul sa fie de fata? Este vorba despre un apometru situat pe o proprietate privata.
Sunt 2 sigilii la un apometru, cel care protejeaza mecanismul de inregistrare al echipamentului (pus de fabricant) si cel ce protejeaza montajul. La o avarie este evident ca cel de pe montaj (prins de urechile piulitelor la capete) trebuie taiat, pentru interventie. Pentru cel de la mecanismul de inregistrare nu exista acest motiv.
latka, utilizator
Nici nu dati amanunte.
Ce trebuie inteles? Daca avem aplicat un sigiliu, nu vine orcine si-l desigileaza.
Dvs. ziceti ca l-a desigilat firma distribuitoare. Aveti contract de furnizare cu aceast distribuitor, pentru ca doar in aceste conditii putem vorbi despre actiunea furnizorului ?
Nu cred ca este cazul de o locuinta la bloc, pentru ca contractul de furnizare este incheiat cu as. prop.
Chiar nu inteleg - apometrul este situat pe proprietate privata, vine furnizorul, desigileaza apometruln - in lipsa proprietarului...
Parca mi-aduc amninte sunteti persoana care a fost obligata sa achite 1700 mc de apa?
Era bine sa continuati pe acelasi topic...
Aveti o situatie complicata, mai recititi prevederile contractuale - dreturi si obligatii de ambele parti.

Buna ziua! Am contract cu firma de distributie. Apometrul este situat tot pe o proprietate privata, parcarea unui bloc, proprietate deschisa. Este vorba despre apometrul care deserveste casa situata in spatele blocului.
Furnizorul a venit, a constatat o avarie la teava care mi revine mie, a reparat o, a desigilat si resigilat apometrul, toate asestea fiind facute farea ca eu sa am habar de ceva. Cumva m am trezit cu factura.

Adam Grecu a scris:

Nici nu dati amanunte.
Ce trebuie inteles? Daca avem aplicat un sigiliu, nu vine orcine si-l desigileaza.
Dvs. ziceti ca l-a desigilat firma distribuitoare. Aveti contract de furnizare cu aceast distribuitor, pentru ca doar in aceste conditii putem vorbi despre actiunea furnizorului ?
Nu cred ca este cazul de o locuinta la bloc, pentru ca contractul de furnizare este incheiat cu as. prop.
Chiar nu inteleg - apometrul este situat pe proprietate privata, vine furnizorul, desigileaza apometruln - in lipsa proprietarului...
Parca mi-aduc amninte sunteti persoana care a fost obligata sa achite 1700 mc de apa?
Era bine sa continuati pe acelasi topic...
Aveti o situatie complicata, mai recititi prevederile contractuale - dreturi si obligatii de ambele parti.

Asta este, ati mai scris.
La timpul respectiv, v-am sfatuit cum am stiut.
M-am lamurit si cu proprietatea privata, unde poate oricine sa intervina, cu stirea sau fara stirea Dvs.
V-am mai zis, mergeti la furnizor/distribuitor si schimbati-va contractul de furnizare in asa fel incat bransamentul sa fie la ce-a mai mica distanta de locuinta.
Mai uitati-va ce drepturi si obligatii are fiecare parte.
La noi, in IASI, aproape fiecare bloc/scara are bransament propriu (aflat pe domeniul public - practic in gradina), dar niciodata furnizorul nu a indraznit sa umble la sigilii asa cum ziceti dvs. Adminul primeste un telefon, i se explica ca trebuie schimbat/adaugat ceva pe-acolo si apoi in prezenta sa se umbla la apometru. Va spun acest lucru cu toata responsabilitatea. Asa tre' sa fie si la Dvs. Daca nu va intelegeti, cautati-va un avocat si in instanta cu ei !
Succes!