Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarare venit din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarare venit din inchiriere

buna ziua, am si eu urmatoarea nelamurire: am un contract de chirie care are efect incepand cu data de 01.03.2024. Am depus cererea de inregistrare (formularul C168) impreuna cu contractul. Legat de acest contract mai trebuie depus ceva? sau urmatorul lucru va fi sa depun declaratia 212 la anul pana pe 25 mai 2025, cu veniturile pe 2024?
george-neagu, moderator
depuneti DU in 30 zile de la incheierea contractului si treceti sumele din 2024 pt impozit si CASS daca e cazul
in regula, multumesc mult pentru raspuns. O alta intrebare: daca pentru un alt apartament inchiriat anul trecut, n-am stiut ca trebuie depusa declaratia in 30 zile de la inchieiere contract, ce se va intampla?
Depuneti acum Declaratia unica ( cea de anul trecut) si o trimiteti pe SPV
adica depun acum declaratia unica pentru venitul pe anul trecut de la acel apartament completand doar datele de la sectiunea "DATE PRIVIND IMPOZITUL PE VENITURILE REALIZATE .." fara sa mai completez sectiunea "DATE PRIVIND IMPOZITUL PE VENITURILE ESTIMATE" asa cum ar fi trebuit sa fac defapt atunci in termen de 30 zile?