Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizație specială pentru vânzare artificii de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizație specială pentru vânzare artificii de mână

Salutare!
Am nevoie de o autorizație specială/cod caen pentru a vinde artificii de mână de a aprins la tort la nunți? Cred că știți despre ce vorbesc, cele cu foaia de carton pusă pe ele.
Este plin internetul de vânzători și nu știu ce să înțeleg din lege, toată lumea asta are autorizație ISU si Poliție? Nu prea cred.
Se încadrează la Articolele pirotehnice de divertisment, categoria F1
Articolele pirotehnice pot fi comercializate doar în spaţii destinate vânzării unor astfel de articole numai după obţinerea autorizaţiei de a le deţine şi comercializa din partea Inspectoratului Teritorial de Muncă şi a Inspectoratului de Poliţie Judeţean / Direcţia Generală de Poliţie Bucureşti şi după obţinerea acordului unităţii inspectoratului pentru situaţii de urgenţă în a cărei rază de competenţă funcţionează;