Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa pentru antrenor de baschet?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa pentru antrenor de baschet?

Buna ziua, am o mica intrebare, sunt antrenor de baschet si as vrea sa incep in curand sa fac antrenamente individuale. Eu as inchiria sala prin clubul in care lucrez, si as vrea sa stiu daca e nevoie sa deschid un SRL sau un PFA sau exista o alta methoda?
Sa fie antrenamentele platite direct la clubul meu o solutie? Ca nu as vrea sa intru in probleme :D

Va multumesc pentru raspunsuri.
george-neagu, moderator
Da, pfa cu codul caen 8551 la registrul comertului și în baza unui act doveditor ca sunteți antrenor.
Va multumesc, aveti cumva un link pentru mai multe informati, cum se taxeaza venitul acesta, mai ales daca e venit variabil?
Ca la orice pfa, se va depune declaratia unica si plăti anual impozitul pe venit 10% aplicat la total venit anual net adică total anual venit brut incasat - total anual cheltuieli deductibile platite.
Acum în cazul dumneavoastra, ca si venit veti avea acea taxa lunara pe dare o veti percepe de la cei pe care-i antrenati si ca si cheltuieli deductibile întra și acea suma pe care o veți plăti pentru închiriere sala, valoarea achipamentului sportiv (de exemplu mingiile) pentru antrenament, toate cu factura pe pfa.
Ca la orice pfa, se va depune declaratia unica si plăti anual impozitul pe venit 10% aplicat la total venit anual net adică total anual venit brut incasat - total anual cheltuieli deductibile platite.
Acum în cazul dumneavoastra, ca si venit veti avea acea taxa lunara pe care o veti percepe de la cei pe care-i antrenati si ca si cheltuieli deductibile întra și acea suma pe care o veți plăti pentru închiriere sala, valoarea achipamentului sportiv (de exemplu mingiile) pentru antrenament, toate cu factura pe pfa.
george-neagu, moderator