Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua Va rog sa ma lămuriți si pe mine în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua Va rog sa ma lămuriți si pe mine în legătură ...

Bună ziua
Va rog sa ma lămuriți si pe mine în legătură cu asigurarea apartamentelor în RO, este obigatorie? Eu nu sunt în tara sunt plecata de 7 ani, am primit un plic ca sunt obligata sa asigur apartamentul
Exista o asemenea lege sa ma oblige sa asigur apartamentul?
Mulțumesc!
Buna ziua

Polița PAD (Polița de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale) este o poliță de asigurare obligatorie pe care fiecare proprietar de bunuri imobiliare, persoană fizică sau persoană juridică, trebuie să o achiziționeze pentru a asigura bunăstarea imobilului în cazul unor dezastre naturale: cutremure, inundații naturale și alunecări de teren.
Polița PAD nu include și acoperirea daunelor cauzate bunurilor personale din interiorul locuinței.
Așadar, prin PAD sunt acoperite daunele produse construcției propriu-zise a unui bun imobiliar cu destinația de locuință de oricare din formele naturale de manifestare prezentate anterior, ca efect direct sau indirect al producerii riscurilor asigurate.

Polița PAD a devenit obligatorie conform Legii nr. 260/2008.