Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe și impozite majorate cu 13,8% în 2024
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe și impozite majorate cu 13,8% în 2024

Taxele și impozitele locale au fost majorate cu 13,8% în 2024, ținând cont că impozitele și taxele locale trebuie indexate anual ținând cont de rata inflației pentru anul fiscal anterior. Rata inflației pentru anul 2022 are valoarea de 13,8%, conform comunicatului Institutului Național de Statistică. Intrebarea mea este daca acest procent este maxim sau prin HCL se poate majora acest procent pentru persoanele juridice care detin cladiri nerezidentiale.
Treaba cu aceasta majorare cu rata inflatiei e la persoanele fizice. La juridice altfel se calculeaza impozitul pe construcții.
Da da, se calculează cu un procent de max 1.3% aplicat la o valoare. Dar prin HCL la acest procent s a mai adăugat un procent de 30%., nu știu pe ce baza.