Forum Discuţii juridice Executare silită Rog indrumare pentru a scapa de executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Rog indrumare pentru a scapa de executare silita

Cum se poate scapa de o executare silita, este cineva care ne poate indruma pas cu pas?

E vorba de un prieten care e somer.

Are 2 datorii pentru care este executat silit.

* Prima datorie este pentru un credit luat de la banca in 2016, caare s-a inchis in 2018, si s-a redeschis in 2019. El nu a fost instiintat in legatura cu aceasta datorie. Nu a primit nicio scrisoare si nu l-a contactat nimeni.
Suma imprumutata a fost 7.000 lei, pentru care este executat silit cu 13.000 lei.

* Cea de-a doua datorie este la Vodafone, unde trebuia sa plateasca 4000 lei acum 2 ani. I-a rugat pe cei de la Vodafone sa ii accepte plata in 2 rate (luna aceea si luna viitoare, cate 2000 lei) dar nu au fost de acord si atunci el nu s-a mai interesat de acea datorie, a si uitat de ea.
Pentru aceasta datorie de 4.000 lei, trebuie sa plateasca 14.000 lei

Total: putin peste 27.000 lei

A primit instiintare, de la executorul judecatoresc acum in 2024, cum ca ii vor fi poprite conturile bancare, pentru recuperarea sumelor.
Nu a primit nimic de la tribunal, ci direct instiintarea de la executor.
Conturile zice ca i-au fost poprite in aceeasi zi.

Cum se poate contesta?
Nu are bani de avocat. Chiar si pentru a-si permite timbrul are nevoie sa se imprumute.

Puteti face va rog o fapta buna sa il indrumati ca sa scape de datoria asta veche?
Macar cea de la banca, iar la Vodafone sa plateasca doar cat e dator, si nu 350% peste datorie.

El lucrase in strainatate mai demult, si si-a platit ce credea el ca sunt toate datoriile.
A verificat si la ANAF si nu avea nimic de plata. Nu stia de biroul de credite, despre care l-am instiintat eu.
Acum ca nu are loc de munca si traieste de pe o zi pe alta, se trezeste cu datorii uitate, si e bun de plata.

Care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii urmeze, in lipsa unui avocat?
Vlad N., utilizator
Bună seara! Trebuie să formuleze contestație la executare în termen de 15 zile de când a luat cunoștință de actele de executare efectuate.
În ceea ce privește contractul de credit, ar putea invoca prescripția (raportat la ce este la dosar).
Referitor la contractul cu Vodafone, este posibil să existe clauze abuzive, pe care le poate invoca pe calea contestației la executare.
Va multumesc pentru raspuns.

Imi puteti spune va rog pe scurt procedura?
A fost la tribunal si a intrebat pe acolo, si i s-a spus ca va trebui facuta contestatia la executor, si nu la tribunal.

Unde trebuie mers pana la urma, si de ce acte e nevoie?
Mai are cateva zile in care poate contesta treaba asta. Chiar nimeni nu ne poate ajuta cu o indrumare???
Vlad N., utilizator
Îndrumările nu se primesc de la ,,tribunal"ci de la avocat.In lipsa acestuia sa pună mana sa citească, e plin internetul de modele,acțiuni,sfaturi etc.Ca sunt bune sau eronate e singura varianta.Contestatia se formuleaza împotriva actelor de executare, se depune la judecătorie,se timbreaza,se plătește cauțiune dacă se solicita și suspendarea executării silite etcetc.Adica șanse destul de mici sa formuleze corect cu atat maimputin problema cu clauzele abuzive care e chiar complexa....Putea alege varianta cea mai puțin costisitoare și anume sa angajeze avocat doar pt formularea contestatiei și o eventuala consultație îl costa probabil 20%din cât ar fi costat pt întreg procesul.Daca nu are venituri și bunuri pe numele lui nu o sa poată fi executat silit și o sa fie un fel de Robin Hood care lupta cu sistemul.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat