Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Membru de sindicat - automat, se aplica efectele hot ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Membru de sindicat - automat, se aplica efectele hot jud ce profita Sindicatului ?!

sal..
Pe scurt - daca o persoana este membru de Sindicat...iar Sindicatul intenteaza un proces contra unui Minister si castiga...dar persoana NU a luat expres parte in proces (numele nu este pe hotarare!) - insa alti membrii de sindicat au fost parte in proces.... Hotararea definitiva din proces va beneficia si persoanei care nu a luat expres parte la proces,...?
Efectele hotararii se extind, implicit, si asupra celor ce nu au luat expres parte la proces...?!
aztec11us, utilizator
În exercitarea atribuțiilor lor, organizațiile sindicale au dreptul de a întreprinde orice acțiune, inclusiv de a formula acțiune în justiție în numele membrilor lor, la cererea scrisă a membrilor lor.Acțiunea nu va putea fi introdusă sau continuată de organizația sindicală dacă cel în cauză se opune, respectiv renunță la judecată în mod expres.

In speta, hotararea este opozabila si dvs daca sunteti membru de sindicat.
Cornel Vasile, Consilier juridic