Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua as dori un răspuns pentru acesta, ce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua as dori un răspuns pentru acesta, ce înseamnă mai ...

Buna ziua as dori un răspuns pentru acesta, ce înseamnă mai exact?: Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: 1. În baza art. 335 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea art. 44 alin. 1 Cod penal şi art. 396 alin. 1, alin. 2 şi alin. 10 Cod procedură penală condamnă pe inculpatul B. S., ... pentru săvâr?irea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, faptă prev. şi ped. de art. 335 alin. 1 Cod penal la pedeapsa de: - 1 an închisoare În baza art. 44 alin. 2 Cod penal, descontopeşte pedeapsa rezultantă de 1 an închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 987/16.09.2020, pronunţată în dosar nr. 1874/296/2020 al Judecătoriei Satu Mare, definitivă la data de 30.03.2021 prin decizia penală nr. 204/A/2021 a Curţii de Apel Oradea în pedepsele componente de 9 luni, 6 luni şi 3 luni închisoare, cu înlăturarea sporului de 3 luni. În baza art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal contopeşte pedepsele de 1 an închisoare (aplicată prin prezenta hotărâre) cu pedepsele de 9 luni, 6 luni şi 3 luni închisoare, stabilind pedeapsa cea mai grea, de 1 an închisoare, la care adaugă sporul obligatoriu de 1/3-6 luni-din totalul celorlalte pedepse (9 luni+6 luni+3 luni), stabilind pedeapsa rezultantă de 1 an şi 6 luni închisoare. Instanţa reţine că suspendarea executării pedepsei a fost revocată deja în mod definitiv, fapt pentru care o menţine şi, în privinţa individualizării judiciare a executării pedepsei, reţine că nu pot fi aplicate nici una din dispoziţiile privind amânarea aplicări pedepsei ori suspendarea sub supraveghere, raportat la situaţia actuală a inculpatului, singura modalitate de executare fiind cea în regim de detenţie. În baza art. 72 Cod penal, deduce din pedeapsa rezultantă perioada executată, începând cu data de 02.10.2023 la zi. Anulează mandatul de executare emis anterior şi dispune emiterea unui nou mandat, la rămânerea definitivă a prezentei. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 539 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. (139 lei, din cursul urmăririi penale şi 400 lei din cursul judecăţii). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii
Bună dimineața! Înseamnă că vă executa pedeapsa rezultanta de 1 an și 6 luni în regim de detenție. Poate fi eliberat condiționat după îndeplinirea fracției de 2/3 din pedeapsa.
adrian@13, utilizator