Forum Discuţii juridice Executare silită Dubla poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Dubla poprire

Buna ziua va rog daca mă poate ajuta cineva cu un răspuns in legătură cu o poprire pe pensie. Cazul este următorul: Am o poprire pe pensie din partea anafului de 50 % prin Casa de pensii, in contul de card ajungand doar jumatate de pensie . In fiecare luna Anaful mai trimite si catre banca 1-2 adrese de infiintare a popririi luand din cont inca 30-50 % din suma ramasa. In fiecare luna cer de la Anaf adresa de ridicarea popririi pentru banca dar nu intotdeauna o emit in timp util si banii ajung la anaf si nu mai pot fi recuperati. Ce trebuie facut pentru a obtine o adresa pe o perioada mai lunga prin care banca sa nu mai retina sumele de bani ? Mentionez este doar cont de pensii
Puteți face o contestatie la executare prin instanta, în care sa aratati ca reținerile depășesc cota prevazuta de lege.