Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota de tva la un contract de vânzare apartament?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota de tva la un contract de vânzare apartament?

Bună ziua, in luna noiembrie 2022, am făcut un contract de promisiune de vânzare - cumpărare cu un dezvoltator cunoscut din Năvodari pt un apartament în val totala de 78750 euro, valoare care includea si tva 5% și care va fi predat mie cel târziu în decembrie 2024.
. Anul acesta, 2024, am primit o notificare ca nu mai sunt eligibil pt cota de tva de 5%. Apartamentul nu depășește suprafața de 65m2, terenul aferent nu depășește valoarea de 600.000 euro, iar eu nu am mai achiziționat niciun apartament cu cota de 5%. Aceștia invoca legea 227/2015 privind codul fiscal, mai exact art 291,al 2,lit m, pct 3. Și spun ca ar fi trebuit sa facem contractul de promisiune în anul 2023, și vor sa treacă la cota de 9%, generând un cost suplimentar semnificativ aprox 3000euro.
Eu cred ca ma calific pt cota de tva 5%. Cine este de faptul în eroare conform legii? Multumesc
george-neagu, moderator
Din pacate asta e legea acum , Daca dezvoltatorul nu a livrat apartamentul pana la 31.12.2023 nu se mai poate aplica cota de 5% . Va trebuie sa factureze cu cota de 9% . Daca antecontractul se semna intr-adevar in anul 2023 , avea timp maxim pana la 31.12.2024 sa vi-l livreze si putea aplica cota de 5% ( ca masura tranzitorie prin Legea 296/2023) .