Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara.Locuiesc la parterul unui bloc și de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara.Locuiesc la parterul unui bloc și de curând la ...

Bună seara.Locuiesc la parterul unui bloc și de curând la subsol sar fi spart o teava de la toaleta.Intrebarea mea este:
Cine trebuie sa repare?

Zegreanu a scris:

Bună seara.Locuiesc la parterul unui bloc și de curând la subsol sar fi spart o teava de la toaleta.Intrebarea mea este:
Cine trebuie sa repare?

Bună seara!
În principiu, subsolul se află în proprietatea comuna a tuturor proprietarilor din bloc (cu excepția situație în care nu existe boxe proprietate individuală).
Ca urmare, în cazul în care vorbim despre proprietate comună lucrările de întreținere (inclusiv reparațiile) se suportă de către toți coproprietari.
Ar trebui să luați legătura cu asociația de proprietari care să convoace o ședință a adunării generale extraordinare pentru a se hotărî soluționarea problemei.

Am vb și a fost sorul pt a vedea,acolo am înțeles ca este o țeavă de la toaleta noastră sparta și ca noi trebuie sa o reparam,asa este?Nu ma deranjează sa o repar eu dar vreau sa fiu sigura.Multumesc.

Diana Munteanu a scris:

Zegreanu a scris:

Bună seara.Locuiesc la parterul unui bloc și de curând la subsol sar fi spart o teava de la toaleta.Intrebarea mea este:
Cine trebuie sa repare?

Bună seara!
În principiu, subsolul se află în proprietatea comuna a tuturor proprietarilor din bloc (cu excepția situație în care nu existe boxe proprietate individuală).
Ca urmare, în cazul în care vorbim despre proprietate comună lucrările de întreținere (inclusiv reparațiile) se suportă de către toți coproprietari.
Ar trebui să luați legătura cu asociația de proprietari care să convoace o ședință a adunării generale extraordinare pentru a se hotărî soluționarea problemei.

Doamna avocat zice foarte bine, mai putin faza cu convocarea AG. Pe bune?
In fine. Ideea este asa: daca teava sparta se afla in casa dvs., atunci reparatia o faceti/suportati costurile, dvs. Daca teava sparta se afla in subsol, reparatia se face prin as. prop. si costurile se achita de catre toti proprietarii.

Adam Grecu a scris:

Doamna avocat zice foarte bine, mai putin faza cu convocarea AG. Pe bune?
In fine. Ideea este asa: daca teava sparta se afla in casa dvs., atunci reparatia o faceti/suportati costurile, dvs. Daca teava sparta se afla in subsol, reparatia se face prin as. prop. si costurile se achita de catre toti proprietarii.

Practic ar trebui conform legii sa existe un fond de reparații de unde sa fie suportate aceste costuri.
Am spus de convocarea AGA sau macar a comitetului executiv, pentru ca in practica de foarte multe ori exista discuții cu privire la firmele contractate și sumele solicitate de către acestea pentru ca acestea reparații ori pentru a se evita discuții în general se solicită 2-3 oferte și se votează una dintre ele, știu ca pare ireal dar se procedează așa pentru a se evita discuțiile.
Doamna avocat,
Am si scris ca aveti dreptate, insa in AG de alegeri (petrecuta in urma cu ani...) se mandateaza com. ex. cu anumitre prerogative (vedeti legea), astfel ca atunci cand apare situatia unor reparatii - mai minore sau mai majore, mai urgente, etc. - decizia com. ex. este indeajuns pentru rezolvarea problemei.
Ca tre' sa apeleze la 3 oferte - iar este o chestiune de interpretare. Daca este o reparatie de urgenta (s-a spart o teava de apa), credeti dvs. sau altcineva ca presedintele umbla sa caute 2-3 oferte... Nu, el cheama instalatorul cu care a mai lucrat si rezolva urgent defectiunea, sigur cu sume din fd. de reparatii daca le are in casa.
Ei, cu totul este situatia daca trebuie facuta o reparatie a terasei blocului (hidroizolare). Aici, lucrarea este oarecum planificata, de obicei sa se efectueze in sezonul cald si com. ex. are timp sa caute oferte, asa cum zice legea, dar in aceleasi conditii - as. prop. sa aiba fondurile necesare...