Forum Discuţii juridice Executare silită carte funciara
Discuție deschisă în Executare silită

carte funciara

Buna ziua!
care lege sau ordonanta face referire la faptul ca:
-excutorul judecatoresc poate inscria debitul in cartea funciara a unui imobil,pentru recuperarea acestuia?
-avand in vedere ca suma este sub 40000 lei,este poprire pe cont,lunar sunt retinuti 25 % din venituri.
multumesc!
Executarea silita a unei obligații civile poate avea loc în toate formele prevazute de lege, și prin poprire și prin scoaterea la vânzare a unui imobil, indiferent de suma datorata.
Regulile sunt prevazute de codul de procedura civila.
40.000 lei este considerată o creanță mare.
Doar creanțele de sub 10.000 lei nu pot fi urmărite imobiliar.

Deci legal vorbind, pentru 40.000 lei, sau orice sumă care depășește 10.000 lei, casa dumneavoastră poate fi vândută de creditor prin executor.
Nu aveți nici o pârghie legală să împiedicați această procedură.
Dapix, utilizator
multumesc!
fiind mai multi proprietari pentru imobil; executorul trebuie sa ceara partajarea buunurilor,apoi inscrierea in cartea funciara?
sau se poate inscrie inainte de partajare?

Mulțumesc!
Încă mai sunt executori care și permit sa someze scoaterea la licitație a unui imobil,când suma datorată este de 5000 lei.
Bineînțeles instanta a aprobat anularea acesteia.
Se pot cere daune în instanta fata de executor în acest caz?
Dapix a scris:

40.000 lei este considerată o creanță mare.
Doar creanțele de sub 10.000 lei nu pot fi urmărite imobiliar.

Deci legal vorbind, pentru 40.000 lei, sau orice sumă care depășește 10.000 lei, casa dumneavoastră poate fi vândută de creditor prin executor.
Nu aveți nici o pârghie legală să împiedicați această procedură.