Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot obtine Scrisoare Medicala pe baza unui Raport ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot obtine Scrisoare Medicala pe baza unui Raport Medical ?

Buna ziua, recent mi-am schimbat medicul specialist (neurolog) deoarece sufar de epilepsie, dupa ce mi-am schimbat medicul am fost la cel nou insa acesta nu colaboreaza cu casa de asigurari (precum cel vechi) astfel nu imi poate elibera scrisoare medicala pe baza careia sa iki cumpar medicamente.
Cum trebuie sa procedez ?
Eu am nevoie de scrisoare medicala pe care trebuie sa o duc la medicul de familie ca mai apoi acesta sa imi dea in fiecare luna reteta medicala cu care imi cumpar medicamente de la farmacie.
Tin sa mentionez ca acele medicamente se elibereaza doar pe baza de reteta.
Pot obtine scrisoare medicala pe baza acelui raport medical ?
Nu puteți obține nimic compensat, dacă medicul acesta lucrează particular.
Dar puteți cumpăra orice medicament psihiatric, pe bază de rețetă, însă necompensat.

Aveți doua variante:
1. cumpărați medicamentele la preț necompensat, pe bază de rețetă necompensată.
2. mergeți la un alt medic, care are contract cu Casa de Asigurări de Sănătate, și veți obține medicamente compensate, fie lunar de la respectivul psihiatru, fie pe bază de scrisoare medicală de la medicul de familie.
Dapix, utilizator