avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Extras de carte funciara la asociatiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Extras de carte funciara la asociatiile de proprietari. Buna ziua, la parterul blocului unde sunt administrator s-a amenajat ...

Buna ziua, la parterul blocului unde sunt administrator s-a amenajat un spatiu de catre un SRL, care plateste chirie in conditiile stabilite de adunarea generala. In fiecare an acest SRL are nevoie de aviz de functionare de la primaria de sector. Mai nou, anul acesta ii cere, spre informare, extras de carte funciara. Acel spatiu apartinand asociatiei, unde se afla cartea funciara? Am inteles ca este una comuna, dar cum pot obtine acest extras? Multumesc anticipat, G. Milea
Cel mai recent răspuns: migaste , utilizator 09:33, 19 Martie 2024
In mod normal, fiecare proprietar are un contract de vanzare/cumparare si atasat are un extras de carte funciara.
Daca nu aveti, incercati aici, daca va este greu sa mergeti la sediul acestora: [ link extern ]
Multumesc pt raspuns. Nu imi e greu sa merg, dar cred ca vom merge la primarie sa vedem exact ce vor. In fond terenul cu blocul e al primariei, poate au ei carte funciara. Zi buna.
Ar trebui să precizați care era destinația inițială a spațiului de la parterul blocului care a fost amenajat de către acel SRL și ce obiect de activitate are acesta.

migaste a scris:

Buna ziua, la parterul blocului unde sunt administrator s-a amenajat un spatiu de catre un SRL, care plateste chirie in conditiile stabilite de adunarea generala. In fiecare an acest SRL are nevoie de aviz de functionare de la primaria de sector. Mai nou, anul acesta ii cere, spre informare, extras de carte funciara. Acel spatiu apartinand asociatiei, unde se afla cartea funciara? Am inteles ca este una comuna, dar cum pot obtine acest extras? Multumesc anticipat, G. Milea

Buna ziua, nu avea nici o destinatie, era hol la intrare; acest spatiu era foarte mare, iar firma, al carei asociat are un ap in bloc, a obtinut toate aprobarile, a amenajat astfel incat are intrare separata de afara si este delimitata de holul care a ramas spre utilizare. Are servicii manichiura.
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2024
migaste, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate transforma un spațiu comun al asociației de proprietari în spațiu comercial? STOIAN VIOREL STOIAN VIOREL Buna! In calitate de chirias pers juridica(SRL)al unui spatiu aflat in condomeniu al asociatie de proprietarii trebuie sa obtin acordul de fctionare de la ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie spatiu comercial in locuinta crissfdc crissfdc Buna, Am vazut in legea 230/2007 ca citez \"Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa-mi fac intrare separata la garsoniera de la parterul blocului costachenatalia costachenatalia As vrea sa stiu de ce avize si aprobari am nevoie pentru a face intrare direct din strada la o garsoniera aflata la parterul unui bloc. Mai trebuie si ... (vezi toată discuția)