Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sunt pensionară la limită de vârstă, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sunt pensionară la limită de vârstă, am 68 de ...

Bună ziua!
Sunt pensionară la limită de vârstă, am 68 de ani, am dat concurs pe același post și am CIM pe durată nedeterminată ( sunt didactic auxiliar în învățământ).
Conf.art.19 din Normele metodologice de aplicarea legii 360/2023, pct.b)....persoane care s-au pensionat înainte de 01.01.2024, eu mai am dreptul să lucrez , cumulând pensia cu salariul sau trebuie să renunț la pensie?
Unde mă încadrez deoarece nu mă pot încadrat nici în prev.art.46, alin (2) din legea 360/2023 care?

Cu deosebită considerație !
Vă mulțumesc și aștept răspunsul dvs. 1
Puteti cumula pensia cu salariul, in continuare.
Vă mulțumesc!