Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune ( intre 2 frați)) In urma decesului mamei, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune ( intre 2 frați)) In urma decesului mamei, fratele ...

Succesiune ( intre 2 frați))

In urma decesului mamei, fratele a reținut actele originale ale bunurilor masei succesorale, și refuza sa comunice cu mine ( eu plecata din tara)).
Eu nu știu dacă el a deschis succesiunea. În momentul în care eu merg la notar , pot deschide succesiune fără acte originale? Există varianta, ca fără să știm unul de altul să deschidem succesiunea la 2 notari diferiți ? Dacă da, există vreun sistem în care notarii să constate ca lucreazăpt dezbaterea
aceleiași mase succesorale?
Multumesc.
In mod normal cand se depun actele de succesiune se declara mostenitorii, declaratia falsa se pedepseste penal. Prin urmare teoretic veti fi citata pt dezbaterea succesiunii. Si daca nu veti participa, ulterior veti putea anula in instanta o succesiune dezbatuta in lipsa dvs.

Va trebuie actele in original, inclusiv certificatul de mostenitor spre a porni dezbaterea succesiunii.

Fiecare notar la inregistrarea dosarului verifica sa vada dc nu este cumva deschisa succesiunea la un alt coleg, fiind o obligatie profesionala in acest caz.

Faceti la ambasada/consulat declaratie de acceptare a succesiunii si automat cd vor verifica registrele notarii va vor cita.

In plus, daca nu puteti fi prezenta fizic in tara va putreti angaja avocat care sa va reprezinte.
Fratele refuza să vină cu mine la notar, de asemenea spunând ca el are dreptul să țină actele originale .

AV. GABRIELA GERBER a scris:

In mod normal cand se depun actele de succesiune se declara mostenitorii, declaratia falsa se pedepseste penal. Prin urmare teoretic veti fi citata pt dezbaterea succesiunii. Si daca nu veti participa, ulterior veti putea anula in instanta o succesiune dezbatuta in lipsa dvs.

Va trebuie actele in original, inclusiv certificatul de mostenitor spre a porni dezbaterea succesiunii.

Fiecare notar la inregistrarea dosarului verifica sa vada dc nu este cumva deschisa succesiunea la un alt coleg, fiind o obligatie profesionala in acest caz.

Faceti la ambasada/consulat declaratie de acceptare a succesiunii si automat cd vor verifica registrele notarii va vor cita.

In plus, daca nu puteti fi prezenta fizic in tara va putreti angaja avocat care sa va reprezinte.