Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociaţii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociaţii de proprietari

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie legata de remunerearea administratorului si a presedintelui Asociatiei de Proprietari.
Aceste persoane sunt remunerate prin contract de mandat cu impozit 10% retinere la sursa, declarat lunar prin D100.
Am citit ca ar trebui sa se declare prin D112, aici am un impediment. Avand in vedere ca Asociatiile de Locatari nu au CAEN si cod de inregistrare la ONRC, cum se completeaza aceasta declaratie?
Muktumesc!
Administratorul nu se plateste prin contract de mandat. Trebuie CIM, si se depune 112.
Presedintele are mandat.
Dar, administratorul ar trebui sa stie. Doar el depune 112.
multumesc! dar cum se procedeaza cu codul CAEN ?
Sunteti administrator?
Administratorul depune D150 si inregistreaza AP la ANAF. Apoi poate depune D112.
Nu are treaba cu CAEN-ul.
vali m, utilizator
Sunt presedinte si eu depun declaratiile. In D112 trebuie completat codul CAEN si Asociatiile de Proprietari nu au un astfel de cod.
codul caen este 9499 activitati ale altor organizatii
,