avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociaţii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociaţii de proprietari

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie legata de remunerearea administratorului si a presedintelui Asociatiei de Proprietari.
Aceste persoane sunt remunerate prin contract de mandat cu impozit 10% retinere la sursa, declarat lunar prin D100.
Am citit ca ar trebui sa se declare prin D112, aici am un impediment. Avand in vedere ca Asociatiile de Locatari nu au CAEN si cod de inregistrare la ONRC, cum se completeaza aceasta declaratie?
Muktumesc!
Cel mai recent răspuns: Violeta88 , utilizator 19:31, 9 Aprilie 2024
Administratorul nu se plateste prin contract de mandat. Trebuie CIM, si se depune 112.
Presedintele are mandat.
Dar, administratorul ar trebui sa stie. Doar el depune 112.
multumesc! dar cum se procedeaza cu codul CAEN ?
Sunteti administrator?
Administratorul depune D150 si inregistreaza AP la ANAF. Apoi poate depune D112.
Nu are treaba cu CAEN-ul.
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2024
vali m, utilizator
Sunt presedinte si eu depun declaratiile. In D112 trebuie completat codul CAEN si Asociatiile de Proprietari nu au un astfel de cod.
codul caen este 9499 activitati ale altor organizatii
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2024
,

Alte discuții în legătură

Cod caen asociatie proprietari cococretzu cococretzu Care este codul CAEN pentru o asociatie de proprietari? Pe acest forum am gasit 9700, insa pe site-ul ANAF apare mentionat codul 9499 ... (vezi toată discuția)
Revisal DentistaD DentistaD Ce coduri CAEN avem la femeia de servici,asociatie etc? (vezi toată discuția)
Lamuriri privind legalitatea situatiei din asociatie danielgiurgiului danielgiurgiului Buna ziua, Din start trebuie sa afirm ca sunt lipsit de cunostiinte prea mari in domeniul contabil si as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva daca situatia ... (vezi toată discuția)