Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Protejarea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Protejarea mostenirii

Buna ziua,am mostenit dupa parintii mei un apartament(sunt unicul mostenitor).As dorii sa vand acest apartament dar banii obtinuti in urma vanzarii sa nu poata devenii ca si drept comun cu sotul (nu exista copii minori).Va rog sa-mi spune-ti daca exista din pc de vd legislativ vreun tip de act/contract prin care pot sa fac acest lucru.Va multumesc!
Cristina O., utilizator
Suma de bani care înlocuiește un bun propriu este bun propriu. (A se vedea art. 340 lit g Cod civil).
Această sumă nu se va împărți în caz de divorț, pentru că este bunul dvs. propriu.
Dar in cazul decesului dvs. (și dacă n-ați cheltuit-o, firește) suma intra în masa dvs. succesorală (tot pentru că e bun propriu) iar soțul supraviețuitor este și el moștenitor. (dacă o fi să fie el soț supraviețuitor, că materia succesiuni mai depinde și de Cel care organizează plecările pe lumea ailaltă).
romascanu, moderator
Sa aveti grija ca notarul sa mentioneze in contractul de vanzare cumparare ca bunul vandut este un bun propriu si nu comun...oricum el ar trebui sa faca un istoric, ca sa reiasa cum a ajuns in proprietatea dvs.
Apoi nu trebuie sa va mai faceti griji...suma obtinuta in urma vanzarii se intelege ca este exclusiv a dvs.....iar in viitor, daca doriti sa achizitionati altceva (ex. bun imobiliar), puteti la fel sa mentionati in contractul de vanzare-cumparare ca banii cu care doriti sa achitati sunt obtinuti din vanzarea unor bunuri proprii, astfel incat sa reiasa mai clar cota detinuta de dvs. din bunul respectiv.
si inca ceva foarte important; ca banii din vanzarea bunului mostenit sa intre intr-un cont bancar propriu, NU intr-un cont comun
prometeuelectric, utilizator