Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În cazul unui lot de teren arabil cu 4 proprietari, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În cazul unui lot de teren arabil cu 4 proprietari, dintre care ...

În cazul unui lot de teren arabil cu 4 proprietari, dintre care 3 îmi sunt rude de gradul III, iar celălalt de gradul IV, beneficiez de drept de preempțiune la vânzarea acestuia?
preemptori de rang I: coproprietarii, rudele de gradul I, soţii, rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
preemptori de rang III: proprietarii şi/sau arendaşii terenurilor agricole vecine cu terenul supus vânzării, cu respectarea dispoziţiilor prevăzute la alin. (2) şi (4);
Cred ca beneficiati de drept de preemtiune si ca vecin
romeo bratu, utilizator