Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bina ziua, Locuiesc intr-un imobil nou, urmeaza sa fie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bina ziua, Locuiesc intr-un imobil nou, urmeaza sa fie racordat ...

Bina ziua, Locuiesc intr-un imobil nou, urmeaza sa fie racordat la curent prin Enel. Enel a cerut acordul tuturor proprietarilor pentru a i stala postul trafo pe terenul comun blocului. Acordul a fost dat de toti, dar sunt 4 proprietari din 40 care au refuzat sa aduca certificatul fiscal. Fara acestia nu se poate incheia contractul cu Enel si nu pot incepe lucrarile pentru a racorda blocul la energie electrica (in prezent blocul primeste temporar curent electric de la o intreprindere apropiata).
Se poate actiona in vreun fel împotriva vecinilor care refuza aducerea documentelor necesare pentru semnarea contractului cu Enel? Stiu ca este coproprietate fortata, dar totusi ne este afectat dreptul de a ne racorda la energie electrica, iar pretul platit in prezent la acea întreprindere este foarte mare. Ce metoda de rezolvare credeti ca exista?

Va mulțumesc tuturor pentru raspunsuri!
Nu este necesar acordul tuturor :

Articolul 39
Modificările constructive și utilizarea în alte scopuri a unor părți sau elemente de construcție ale condominiului, precum și amplasarea de mijloace publicitare pe fațada și/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereți, scări interioare și altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociației de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectați și pe baza autorizației de construire, cu respectarea legislației în vigoare.
[ link extern ]
latka, utilizator