Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe pfa 2024
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe pfa 2024

Buna ziua!

In cazul in care o PFA realizeaza un venit net anual sub baza minima de calcul , sub 6 salarii minime ce taxe va fi obligat sa plateasca ?

In cazul in care va trebui sa plateasca doar impozit de 10 % din venitul net , este asigurat la CAS SI CASS din oficiu ?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Dacă aveți sub plafonul de 6 salarii, veți plăti obligatoriu cass la valoarea plafonului adică 1980 lei.
Cas nu plătiți deloc și nici nu sunteți asigurata.
george-neagu, moderator