Forum Discuţii juridice Executare silită Acțiune oblică succesiune în locul debitorului
Discuție deschisă în Executare silită

Acțiune oblică succesiune în locul debitorului

Bună ziua. Sunt creditor într-un dosar de executare silită. Pot să deschid succesiunea în locul debitorului pentru a accepta moștenirea după decesul mamei debitorului pentru că acesta nu dorește să facă succesiunea (acțiune oblică)?
Gab1234, utilizator
Da, art. 1107 din Codul civil "Creditorii succesibilului pot accepta moştenirea, pe cale oblică, în limita îndestulării creanţei lor."