Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Daca un contract de arendare a expirat acum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Daca un contract de arendare a expirat acum 16 ani, ...

Buna ziua. Daca un contract de arendare a expirat acum 16 ani, dar arendasul a continuat sa cultive ilegal terenul pana in ziua de azi si probabil incasand si subventie de la APIA, fara a mai plati in bunuri sau bani mostenitorilor suprafetei arendate initial, este legal asa ceva?
Buna ziua, depinde ce prevedea contractul, daca acesta s-a prelungit tacit. Un avocat va poate raspunde concret numai dupa studierea documentelor. Avocat Madalina Pascu
Nu avea cu cine sa prelungeasca tacit. Proprietarul a decedat si nu s-a stiut nimic de pamant timp de 16 ani, dar in tot acest timp arendasul initial a cultivat suprafata si a incasat subventia in continuare.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, depinde ce prevedea contractul, daca acesta s-a prelungit tacit. Un avocat va poate raspunde concret numai dupa studierea documentelor. Avocat Madalina Pascu

problema este una civila, iar daca nu aveti un interes legitim, nu aveti a va amesteca.
daca mostenitorii nu au facut succesiunea, nu au fost nici pretentii. intrebarea este gresit pusa. de fapt, ce doriti sa aflati?