Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestru pe teren
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestru pe teren

Am avut acum câțiva ani un credit pe care nu l-am plătit la timp ,a rămas suma de plată aproximativ 5000 lei ,și acum am vrut să vând terenul și am aflat ca am sechestru pe el ce pot face pentru a ridica sechestrul?
Se poate face o înțelegere de plată cu Kruk (firma recuperatoare de creanțe)? Sau este altă posibilitate?
Și mai am încă o întrebare după câți ani se prescrie această sumă?
1. Sechestrul se ridica daca platiti suma pretinsa de creditor sau daca printr-o hotarare judecatoresdca se dispune asta in urma admiterii contestatiei la executare.
2. Da, puteti negocia cu cei de la Kruk insa nu va asteptati la minuni. Nu vor ridica popririle si sechestrul decat dupa ce platiti suma datorata, nu inainte.
3. Termenul de prescriptie este de 3 ani INSA, el poate fi intrerupt si dupa fiecare intrerupere tot timpul scurs anterior nu mai conteaza pentru ca incepe un nou termen de 3 ani. Inceperea executarii silite este EXACT o astfel de intrerupere.
4. Daca termenul de 3 ani s-a implinit inainte de inceperea executarii silite si in acest termen nu ati facut nici o plata e posibil ca cei de la Kruk sa execute o creanta prescrisa. Daca mai sunteti in termenul de 15 zile puteti face contestatie la executare. Cele 15 zile se socotesc de la data la care ati primit de la executorul judecatoresc prima somatie.
5. Intrucat e vorba de calcularea unor termene exacte si de verificarea unor acte luati legatura cu un avocat