Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesiune

Buna dimineata, Va reletez urmatoarea situatie; mama este casatorita a doua oara si sotul ei a decedat n mai 2023. Sotul ei are 2 copii din prima casatorie. As dori sa stiu ce cote ar avea fiecare in dezbaterea succesiunii , avand in vedere ca sotii si_au facut intre ei un testament la notar, in are se prevede ca sotul supravietuitor dobandeste intreaga avere si bunuri. Obiectul supus sucesiunii este un apartament! Multumesc!
si casa era bunul comun al sotilor ? cotele nu se schimba, dar conteaza la ce se raporteaza. Daca copii nu sunt de acord cu testamentul recupereaza rezerva succesorala, jumatate din cat ar fi mostenit legal.
da,casa era un comun ! Se pare ca legea le-a dat celor 2 copii cate 5/16 si mamei 6/16...Asa trebuie s a arate cotele?
Da. Cotele sunt corect stabilite.
Explicațiile pentru care s-a ajuns la acest rezultat sunt destul de lungi și destul de tehnice.

Oricum, cotele de mai sus nu sunt din casa (fiindcă defunctului nu o avea pe toată) ci din partea de casa (jumătate) a soțului mort. Cealaltă jumătate este și rămâne a soției, dacă bunul (casa) era bun comun.
romascanu, moderator