Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Se poate înmatricula la primărie un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Se poate înmatricula la primărie un motocultor ...

Bună ziua! Se poate înmatricula la primărie un motocultor de 7,5cp 200cc +remorca? Mulțumesc
Puteti incerca, de ce nu, s-ar putea ca la primarie sa-l inregistreze, dar nu aveti voie cu el pe drumurile publice.

„În lipsa îndeplinirii condițiilor de atestare tehnică și obținerii unui document de omologare eliberat de Registrul Auto Român și, implicit, în lipsa posibilității înmatriculării sau înregistrării acestui tip de utilaje, apreciem că motocultoarele sunt destinate exclusiv efectuării de lucrări agricole și nu pot fi conduse pe drumurile publice din România”,

În cazul depistării unei persoane conducând un motocultor pe drumurile publice din România, menționăm că această faptă constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni, respectiv de la 6 la 9 puncte-amendă.

[ link extern ]
latka, moderator