Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Am avut un credit de la un ifn contractat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Am avut un credit de la un ifn contractat in 2018, ...

Buna ziua!
Am avut un credit de la un ifn contractat in 2018, nu l am achitat, ei n au itreprins nimic timp de 5 ani, iar anul trecut in mai m au scos din Biroul de credit, astazi am primit somatie ca, daca nu platesc in 5 zile, vor apela la un executor judecatoresc si ca se va inscrie cu restanta din nou in biroul de credit.
Intrebarea este, odata ce m au scos tot ei din biroul de credit, ma mai poate baga din nou? Iar de dat in judecata si apelat la executor , stiu ca , daca trec 3 ani si n au intreprins nimic , datoria se prescrie. Va multumesc
Buna ziua, daca primiti documente de la executor, trebuie sa formulati contestatie la executare in 15 zile de la primirea primelor documente si sa invocati prescriptia. Va veti putea recupera si cheltuielile de judecata. Pana la executare, nu raspundeti creditorului in niciun fel. Avocat Madalina Pascu

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca primiti documente de la executor, trebuie sa formulati contestatie la executare in 15 zile de la primirea primelor documente si sa invocati prescriptia. Va veti putea recupera si cheltuielile de judecata. Pana la executare, nu raspundeti creditorului in niciun fel. Avocat Madalina Pascu

Multumesc mult!
Dar ifn ul respectiv oare ma mai poate inscrie in Biroul de credite , odata ce m au scos din el tot ei? Multumesc!