avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Am avut un credit de la un ifn contractat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Am avut un credit de la un ifn contractat in 2018, ...

Buna ziua!
Am avut un credit de la un ifn contractat in 2018, nu l am achitat, ei n au itreprins nimic timp de 5 ani, iar anul trecut in mai m au scos din Biroul de credit, astazi am primit somatie ca, daca nu platesc in 5 zile, vor apela la un executor judecatoresc si ca se va inscrie cu restanta din nou in biroul de credit.
Intrebarea este, odata ce m au scos tot ei din biroul de credit, ma mai poate baga din nou? Iar de dat in judecata si apelat la executor , stiu ca , daca trec 3 ani si n au intreprins nimic , datoria se prescrie. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Danakira , utilizator 15:16, 21 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, daca primiti documente de la executor, trebuie sa formulati contestatie la executare in 15 zile de la primirea primelor documente si sa invocati prescriptia. Va veti putea recupera si cheltuielile de judecata. Pana la executare, nu raspundeti creditorului in niciun fel. Avocat Madalina Pascu


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca primiti documente de la executor, trebuie sa formulati contestatie la executare in 15 zile de la primirea primelor documente si sa invocati prescriptia. Va veti putea recupera si cheltuielile de judecata. Pana la executare, nu raspundeti creditorului in niciun fel. Avocat Madalina Pascu

Multumesc mult!
Dar ifn ul respectiv oare ma mai poate inscrie in Biroul de credite , odata ce m au scos din el tot ei? Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, ma numesc tufa nicoleta și am o nelămurire pentru ... Eve1 Eve1 Bună ziua, ma numesc Tufa Nicoleta și am o nelămurire pentru care doresc o clarificare. În perioada în care ești dat către Executor pentru recuperarea ... (vezi toată discuția)
Executare silita ilegala sau nu? MariaB24 MariaB24 Buna ziua, Am o problema la care as dori un sfat de la o persoana specializata. In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale de la un IFN, suma era de ... (vezi toată discuția)
Executare silita de la un ifn bad-joke bad-joke Buna seara! Problema mea este una destul de grava:am ajuns in situatia in care am datorii la 6 ifn-uri, din care 4 sunt scadente si cu intarzieri mari, cu tot ... (vezi toată discuția)