Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Lichidare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Lichidare ONG

Am un ONG care si-a indeplinit scopul pentru care a fost infiintat, nu mai avem sediu social (cladirea s-a vandut), vicepresedintele acestuia a decedat si nu gasim inlocuitor si de fapt nici nu vrem sa mai continuam activitatea, ONG-ul este pe zero, nu are bunuri, nu are bani, nu are datorii, nu are creante. As putea sa-l inchid fara lichidator. Mi s-a cerut un onorariu care in situatia data mi se pare urias.
george-neagu, moderator
1. faptul ca s-a vandut cladirea nu inseamna ca nu mai aveti dpdv juridic sediu social. Il aveti indiferent a cui e cladirea cat timp figureaza acolo. Nu poate exista persoana juridica fara sediu. Eventual daca nu mai exista fizic cladirea se poate vorbi de lipsa unui sediu. 2. Nu se poate face dizolvare voluntara fara numire de lichidator la ONG-uri, fiind irelevant ca nu are bani, bunuri etc. legea nu prevede nici o exceptie. 3. Eventual se poate incerca cu constatarea imposibilitatii functionarii, ca sa se atraga o constatare a dizolvarii de drept, insa e si riscul ca instanta sa considere ca e vina membrilor ramasi ca nu au atras membri noi sau pus deoparte bani de platit lichidatorul si ca prin abordarea asta de fapt incearca sa eludeze obligatia legala de numi si implicit si plati lichidatorul cu ocazia dizolvarii voluntare... dat fiind ca ONG-urile nu contribuie la fondul de lichidare care acum e adminsitrat de organizatia profesionala a practicienilor in insolventa.... Era obligatia asociatiei - in concret a Consiliuli Director - sa se asigure ca exista resursele pentru lichidare odata ce scopul a fost atins si nu se mai justifica sa continue existenta si functionarea asociatiei.... Intr-adevar e o problema cu costurile, ca lichidatorii rar accepta onorarii sub 1500-2000 lei chiar si cand ONG=ul nu are bunuri, creante, datorii, actele sunt. f. putine si clare.... e drept si ca au de facut o serie intreaga de proceduri pe relatie cu instanta si au o raspundere destul de mare.... Exista un proiect de lege de modificare a OG 26/2000 care sa permita ca in unele cazuri sa se poata face lichidare la ONG-uri si fara a numi lichidator, cum la SRL se poate cand nu exista datorii, dar deocamndata e doar proiect....
Nu am spus ca nu exista bani pentru lichidare. Acestia exista, dar nu avem datorii, creante etc. plus scopul s-a indeplinit. Onorariul care mi s-a cerut a fost 7000 lei, ceea ce mi se pare foarte mult in conditiile date.
E irelevant ca scopul s-a indeplinit, legislatia actuala nu stabileste conditii diferite. Insa da, daca nu sunt datorii9, creante, bunuri... 7000 lei onorariu e cam mult... de vazut si alti lichidatori ....