Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la livrarea unui apartament nou
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la livrarea unui apartament nou

Buna ziua.
La livrarea unui apartament nou ( intre 2 persoane juridice platitoare de tva ) se poate aplica tva la incasare prin optiune? De cand se aplica aceasta procedura si unde este specificat in Codul fiscal,
Multumesc.
george-neagu, moderator
intre doua persoane juridice platitoare de TVA se aplica obligatoriu taxare inversa cf art 331 ( se factureaza fara tva ) . Nu se aplica TVA la incasare.