avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in judecata pentru ...

Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in judecata pentru datoriile parintilor provenite din inchirierea unui imobil unde primaria este proprietar? Mentionez faptul ca in contract nu apare numele meu, doar al parintilor, si un articol in care se spune ca daca nu platesti 2 luni consecutiv acest contract se reziliaza. Ambii parinti sunt decedati, ultimul recent, si eu primesc notificare ca trebuie sa platesc aceasta datorie. Dansii nu au avut nimic al lor, drept pt care nu se face succesiune. Ce mi se poate intampla...sunt pasibila de executare pt neplata parintilor? Multumesc
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Formulați.prin întâmpinate apărări sau angajați av măcar pt a va formula o întâmpinare corespunzătoare.Ca in orice proces trebuie sa prezentați poziția dvs,sa administrați probe in favoarea dvs etc.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dati declaratie la notar ca renuntati la mostenirea părinților .
Si fara declaratie , datoriile se platesc în limita valorii bunurilor moștenite, ori dacă nu mosteniti nimic, tot nimic platiti.
Buna ziua,
Mergeti la notar si declarati ca renuntati la succesiune.
Ulterior o copie o comunicati primariei.


Nutu manu a scris:

Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in judecata pentru datoriile parintilor provenite din inchirierea unui imobil unde primaria este proprietar? Mentionez faptul ca in contract nu apare numele meu, doar al parintilor, si un articol in care se spune ca daca nu platesti 2 luni consecutiv acest contract se reziliaza. Ambii parinti sunt decedati, ultimul recent, si eu primesc notificare ca trebuie sa platesc aceasta datorie. Dansii nu au avut nimic al lor, drept pt care nu se face succesiune. Ce mi se poate intampla...sunt pasibila de executare pt neplata parintilor? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la mostenire in favoarea unui frate mrt mrt buna ziua. suntem 2 copii la parinti. eu doresc sa renunt de bunavoie la dreptul meu de mostenitor al casei parintesti in favoarea surorii mele. este necesar ... (vezi toată discuția)
Explicatii ptr o succesiune doina bacanu doina bacanu va rog daca se poate sa ma lamuriti : daca sunt 2 frati care au dreptul la casa parinteasaca si unul din frati a decedat iar cei 2 copii ai lui nu au pretentii ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire alinagheorghe12 alinagheorghe12 Buna ziua, doresc sa fac o declaratie de renuntare la mostenire la notar, in cazul meu pentru a evita mostenirea unor datorii foarte mari din partea ... (vezi toată discuția)