Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in judecata pentru ...

Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in judecata pentru datoriile parintilor provenite din inchirierea unui imobil unde primaria este proprietar? Mentionez faptul ca in contract nu apare numele meu, doar al parintilor, si un articol in care se spune ca daca nu platesti 2 luni consecutiv acest contract se reziliaza. Ambii parinti sunt decedati, ultimul recent, si eu primesc notificare ca trebuie sa platesc aceasta datorie. Dansii nu au avut nimic al lor, drept pt care nu se face succesiune. Ce mi se poate intampla...sunt pasibila de executare pt neplata parintilor? Multumesc
Formulați.prin întâmpinate apărări sau angajați av măcar pt a va formula o întâmpinare corespunzătoare.Ca in orice proces trebuie sa prezentați poziția dvs,sa administrați probe in favoarea dvs etc.
Dati declaratie la notar ca renuntati la mostenirea părinților .
Si fara declaratie , datoriile se platesc în limita valorii bunurilor moștenite, ori dacă nu mosteniti nimic, tot nimic platiti.
Buna ziua,
Mergeti la notar si declarati ca renuntati la succesiune.
Ulterior o copie o comunicati primariei.

Nutu manu a scris:

Buna seara.Poate o primarie sa te actioneze in judecata pentru datoriile parintilor provenite din inchirierea unui imobil unde primaria este proprietar? Mentionez faptul ca in contract nu apare numele meu, doar al parintilor, si un articol in care se spune ca daca nu platesti 2 luni consecutiv acest contract se reziliaza. Ambii parinti sunt decedati, ultimul recent, si eu primesc notificare ca trebuie sa platesc aceasta datorie. Dansii nu au avut nimic al lor, drept pt care nu se face succesiune. Ce mi se poate intampla...sunt pasibila de executare pt neplata parintilor? Multumesc