Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Mă scuzați că va deranjez. Am o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Mă scuzați că va deranjez. Am o întrebare și ...

Bună ziua. Mă scuzați că va deranjez. Am o întrebare și dacă puteți să mă lămuriți v-as fi recunoscătoare.Daca o femeie este născută la data de 1 mai 1964 in Baia Mare, este în câmpul muncii neîntrerupt din 1987, poate sa beneficieze de legea Zoicas,pensie anticipata,și să se pensioneze până la data de 1 septembrie 2024, până când aceasta lege este valabila? Vârsta ei de pensionare este 60 ani și 2 luni? Menționez că a lucrat in învățământ, are studii superioare 5 ani,a născut și crescut doi copii. Aș dori să știu data ieșirii la pensie după noua lege dacă vârsta de 60 ani și 2 luni nu este corectă și nu mai este valabilă legea Zoicas in cazul ei. Mulțumesc și mă scuzați de deranj.
Mai 1964 Ianuarie 2027 62/8
Potrivit art.65(5) din legea 263/2010 ar avea dreptul la pensie anticipata partiala in conditiile impuse de lege(stagiu) la 60 ani si 8 luni(01/01/2025).
La acel moment va produce efecte legea 360/2023 in care nu mai exista acesta prevedere legala.