avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , Va deranjez cu o întrebare , după 1 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , Va deranjez cu o întrebare , după 1 septembrie ...

Buna ziua ,
Va deranjez cu o întrebare , după 1 septembrie conform noii legi a pensiilor se mai poate corela pensia cu salariul?
Menționez că sunt pensionar de drept ieșit la limita de vârstă de la privat , de unde am beneficiat de reducere de 13 ani lucrând în condițiile speciale.
Vreau sa particip la un concurs de angajare la un spital și acolo mi sa spus că din septembrie ar trebui sa renunț la pensie daca as vrea sa lucrez la ei .
Va mulțumesc.
Vreau sa particip la un concurs de a
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:39, 23 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-au spus minciuni ..puteti cumula pensia cu salariul .
Va mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră, acum sincer nu știu ce să m.ai cred pentru că un avocat in dreptul muncii mi a zis că nu am voie , pensia nu se m.ai poate cumula cu salariul.
Cu respect.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Probabil era avocat in alt drept ...:))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un pensionar se poate angaja la o institutie de stat sau nu ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Fratele meu a lucrat in armata si recent s-a pensionat de drept. Acesta vrea sa mai lucreze, pe langa pensie. Pe site-ul AJOFM a gasit cateva ... (vezi toată discuția)
Se poate cumula pensia gradul 3 cu salariul ? lumib lumib sunt pensionata gr.3 de invaliditate si vreau sa stiu daca pot lucra un anumit numar de ore/zi cumuland pensia cu salariul tinand cont ca lucrez intr-o ... (vezi toată discuția)
Reincadrarea unui pensionar director prin detasare de la un srl danieladiaconescu danieladiaconescu In baza carei legi un director care s-a pensionat mai poate reveni pe aceeasi functie prin detasare de la un srl ? Daca este legal pe ce perioada poate ... (vezi toată discuția)