Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma indeamna ...

Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma indeamna pe mine sa va intreb pe Dvs unele nelamuriri si va rog din suflet sa-mi raspundeti :
1) de cativa ani au fost alesi ca Presedinte bloc si responsabil scara 2 frati in jurul varstelor de 35-45 ani (avem 2 scari)! Acestia nu s-au deranjat niciodata sa munceasca pt banii luati lunar doar sunt amandoi cu gurile mari si cu priviri amenintatoare,aroganti si plin de tupeu si locatarilor le e teama de ei, niciun locatar nu spune nimic de frica! Cei 2 frati au si servicii... si de la noi ca locatari i-au relaxati o gramada de bani
2) Acesti doi frati iau o gramada de bani ca salarii fara sa miste un deget, doar stau in fata blocului cu telefoanele in mana si atat...Acel Presedinte cel tanar 35 ani a avut pretentia ca de la salariul de 1000 lei sa-i creasca la 2000 lei, proprietarii au acceptat de frica, iar fratele lui ca responsabil bloc ia 1000 lei, tot asa fara sa faca nimic pt bloc
3) Impozitul pe salariile lor ni se adauga noua pe tabelul de intretinere
4) Stiam ca nu au voie sa faca parte din aceeasi familie si ca trebuie sa aiba scoala...curs pentru a fi Presedinte si responsabil bloc...Asa e?
5) Acest Presedinte bloc se poarta cu noi de parca noi suntem chiriasii si el patronul blocului
6) Acest Presedinte a pus camera de luat vederi in lift, nu m-as mira sa fie si ceva de inregistrat vocal!
Tot acest Presedinte a pus la etajul 10 o camera de luat vederi indreptata spre 3 apartamente de oameni foarte cumsecade...stiu ca nu e voie sa fie supravegheate apartamentele nimanui
7) Intr-o zi vecinul de la et 10 a mutat un sac afara care era atarnat pe gard l-a mutat o jumatate de metru pt ca era cu gunoi, ca sa nu fie langa banca si Presedintele a chemat politia care ia dat 200 lei amenda pt ca a mutat sacul
8) Femeia de serviciu ia salariu pe 2 scari 3000 lei impozit ce se adauga tot la noi la intretinere! Ea nu face nimic altceva decat spala niste scari care si asa sunt mereu curate pt ca e un bloc cu oameni civilizati care stiu sa pastreze curatenia
9) Femeia de serviciu are rolul doar de "spioanca"sa stie despre toata lumea sa-i dea raportul acelui...Presedinte si fratelui lui responsabil de scari
10) Atat Presedintele blocului, fratele lui administrator bloc cat si cei care fac parte din Comitet...sunt scutiti sa plateasca intretinerea, iar o doamna din Comitet locuieste intr-un apartament dat de Primarie,nici macar nu e proprietara in blocul nostru
INTREBARE SI RUGAMINTE : In toate aceste 10 puncte pe care le-am prezentat CE ESTE VOIE SI CE NU ESTE VOIE, CARE SUNT NEDREPTATILE?
Mii de multumiri !
Cititi Legea 196/2018 si acolo aveti raspunsurile.
Din ce scrieti... totul nu este tocmai legal acolo dar daca dvs. nu faceti nimic cine sa faca...?

Sfatul meu este sa discutati si cu ceilalati locatari si sa va hotarati ce faceti, mergeti* asa in continuare, cu frica... sau luati atitudine si schimbati jocul*?

Daca alegeti sa luati atitudine contactati un avocat sa va ajute cu pasii legali pentru a face totul cum trebuie.
Adica aveti administrator si inca 2 responsabili de scara ? bravo , felicitari , va meritati soarta .
Acesti 2 frati fac parte din comitetul executiv ?
Pentru montarea camerelor de luat vederi ati discutat in adunarea generala
Administratorul are atestat ?
Pentru o corecta situatie in blocul dvs. ar trebui ca 20 % dintre proprietari sa convocati o A.G. sa alegeti presedintele , com .ex , iar acestia sa organizeze asociatia cum trebuie si este legal , pentru acesta , aveti nevoie de persoane care sa cunoasca ceva din legea nr .196/2018 , ceia ce nu cred ca se intampla pe acolo cand spune ti ce fac acei indivizi si ce zic , aia e . , reveniti cu amanunte