Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ma pot căsători având buletin provizoriu?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ma pot căsători având buletin provizoriu?

Bună! Întrebarea mea este dacă mă pot căsătorii cu buletinul provizoriu? Sunt cetățean român cu pașaport cu domiciliu în străinătate iar pe perioada facultății de 6 ani voi rămâne sigur în România. De aceea mă gândeam ca aș putea să mă căsătoresc cu buletinul provizoriu după ce mi-l fac. Mulțumesc frumos pt răspuns!
Bacanu Andreea, utilizator
Numai daca este in termenul de valabilitate.

OUG 97/2005
art.12
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea de identitate simplă, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.
....
Dacă aveți pașaport de cetățean român cu domiciliul în străinătate (CRDS), acela este actul dvs. de identitate cu care vă legitimați și vă puteți căsători.
Cartea provizorie pentru CRDS este opțională, doar dacă aveți reședința stabilită în România. O puteți folosi și pe aceasta, dacă există.