Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu am platit taxa de timbru la o contestatie la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu am platit taxa de timbru la o contestatie la executare la ...

Nu am platit taxa de timbru la o contestatie la executare la fond. A fost anulata cererea. Pot la apel sa platesc taxa si sa se judece sau imi recomandati sa fac o alta contestatie cand vor mai popri ceva? Multumesc. Mai sunt in termen ori nu mai sunt daca a anulat cererea?
Sever Simion, Consultant resurse umane
Bună seara! Dacă a fost anulată cererea, nu aveți de ce să formulați apel, taxa se plătește fie la momentul introducerii cererii, fie în termenul stabilit de către instanță.
Puteți formula o nouă contestație doar dacă vă aflați în termenul de 15 zile, dar cred ca acest termen a fost cu mult depășit.
Daca doriți sa contestați actele ce va vor fi comunicate ulterior, contestația poate viza doar acele acte de executare, iar nu executarea silită în ansamblul ei.
Multumesc mult de raspuns. E vorba de taxe care includ sume de platit pentru ceva ce eu nu am , erori ale dgitl. Plus sume prescrise. Au poprit contul bancar. Daca vor popri un tert de unde primesc bani, atunci mai pot invoca erorile din poprire si prescriptia sumelor datorate atunci cand voi face o noua contestatie, va rog?

Alexandra Dogaru a scris:

Bună seara! Dacă a fost anulată cererea, nu aveți de ce să formulați apel, taxa se plătește fie la momentul introducerii cererii, fie în termenul stabilit de către instanță.
Puteți formula o nouă contestație doar dacă vă aflați în termenul de 15 zile, dar cred ca acest termen a fost cu mult depășit.
Daca doriți sa contestați actele ce va vor fi comunicate ulterior, contestația poate viza doar acele acte de executare, iar nu executarea silită în ansamblul ei.

Sunteti sigur ca n-a fost intrerupta prescriptia? Prin staruinta creditorului in executare silita, prescriptia se intrerupe.
Pai datoria de 10 ani chiar daca au emis somatie nu mai are ce prescriptie sa intrerupa. 10 ani sunt 10 ani in care nu au facut nimic.
Intrebarea era alta.

Dapix a scris:

Sunteti sigur ca n-a fost intrerupta prescriptia? Prin staruinta creditorului in executare silita, prescriptia se intrerupe.

Nu-i chiar așa, prin somație prescripția a fost întreruptă și a început să curgă un alt termen de 3 ani, sau de 5 ani dacă sunt taxe datorii la stat.

Dumneavoastră aveți dreptul să invocați în instanță orice, dar instanța vă poate respinge dacă sunt tardiv formulate, sau netemeinice.

Presripția poate fi invocată doar PRIMA DATĂ în termenul scurt de doar 15 zile, de când ați luat la cunoștință de executarea silită. Atât.
După acest termen de 15 zile, a început să curgă un alt termen de prescripție.

Alte posibile greșeli sau abuzuri ale executorului le puteți contesta oricând, cum ar fi dubla poprire, sau penalități prea mari..........
Prescripția nu se mai poate admite în cazul dumneavoastră pentru că termenul de contestare a trecut, iat acum este deja TARDIV formulată.
Dapix, utilizator