Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu am platit taxa de timbru la o contestatie la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu am platit taxa de timbru la o contestatie la executare la ...

Nu am platit taxa de timbru la o contestatie la executare la fond. A fost anulata cererea. Pot la apel sa platesc taxa si sa se judece sau imi recomandati sa fac o alta contestatie cand vor mai popri ceva? Multumesc. Mai sunt in termen ori nu mai sunt daca a anulat cererea?
Sever Simion, Consultant resurse umane
asa este, daca termenul de prescriptie e implinit, somatia numai are ce sa intrerupa, doar ca implinirea termenului e constatata de catre instanta, ori dvs ati pierdut termenul de contestatie.
Puteti contesta cu alte ocazii daca mai sunt, va treziti cu contul blocat etc.

Sever Simion a scris:

Pai datoria de 10 ani chiar daca au emis somatie nu mai are ce prescriptie sa intrerupa. 10 ani sunt 10 ani in care nu au facut nimic.
Intrebarea era alta.

Dapix a scris:

Sunteti sigur ca n-a fost intrerupta prescriptia? Prin staruinta creditorului in executare silita, prescriptia se intrerupe.