Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... INTERPRETAREA ART. 47 DIN LEGEA 196/2018 Pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

INTERPRETAREA ART. 47 DIN LEGEA 196/2018 Pentru adunarea generală ...

INTERPRETAREA ART. 47 DIN LEGEA 196/2018
Pentru adunarea generală a asociației de proprietari sunt convocați toți proprietarii imobilului sau doar proprietarii membri ai asociației? Cum interpretați aceste prevederi ale legii, opiniile avocaților consultați fiind divergente dar majoritatea opinează pentru convocarea doar a membrilor asociației de proprietari. Serviciul specializat al Primăriei nu a putut exprima un punct de vedere unitar.
mira55, utilizator
@mira 55

Depinde care este propunerea pentru ordinea de zi. Dacă aveți modificarea actelor constitutive, veți convoca toți proprietarii pentru ca 50% + 1 dintre aceștia să-și exprime acordul în cadrul adunării generale cum pretinde la modul imperativ art. 21 alin. 1 din legea nr. 196/2018.

Pentru adoptarea altor hotărâri, se convoacă doar proprietarii membri ai asociației pentru că art. 47 alin. 4 se coroborează cu art. 47 alin. 2 din lege:

„Adunarea generală este alcătuită din toți proprietarii membri ai asociației de proprietari”.

JUDECĂTORIA SECTORULUI 2 BUCUREȘTI SECŢIA CIVILĂ ÎNCHEIERE

Şedinţa publică din data de 02.02.2023

„ Pe de altă parte, trebuie avut în vedere că deşi alin. 4 al art. 47 din legea nr. 196/2018 vorbeşte despre convocarea proprietarilor, acest fapt nu înseamnă că trebuie să fie convocați şi proprietarii care nu sunt membri, aspect ce rezultă din modalitatea de redactare a întregului articol. Astfel, la alin.2 legiuitorul a prevăzut că adunarea generală este alcătuită din toţi proprietarii membri ai asociației de proprietari. Or, alin .4 trebuie coroborat cu alin. 2, astfel că la adunarea generală trebuie convocați doar proprietarii care sunt membrii asociației, nu şi ceilalți proprietari”.