Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. O femeie născută în decembrie 1966 care ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. O femeie născută în decembrie 1966 care va îndeplini ...

Bună ziua. O femeie născută în decembrie 1966 care va îndeplini condițiile de pensionare pe Legea 360 din 2023 de 40 ani 35 contributivi +5 ani facultate la varsta de 61 de ani ,poate cumula pensia cu salariul pana la îndeplinirea varstei standard de pensionare de 62 de ani și 11 luni? Va mulțumesc.
Cei pensionati anticipat nu pot cumula pensia cu salariul.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Ichim Lenuța
In cazul d-voastra daca indeplniti conditia de stagiu complet contributiv de 35 ani si il depasiti cu minim 5 aci de stagiu de cotiare, va fi vorba despre pensie de limita de varsta.
Pensia de limita de varsta se poate cumula cu salariul pe un nou contract de munca.