Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti de ce medicul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti de ce medicul de familie nu ...

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti de ce medicul de familie nu mi-a eliberat trimitere pentru analize medicale, fiind recomandate de un specialist si nici reteta compensata pentru o viroza respiratorie.Mentionez faptul ca in luna februarie am ridicat medicamentele pe 2 luni pentru hta de care sufar de mai multi ani .Nu stiu cum sa procedez cand ma voi imbolnavii din nou .Ms
Pentru analize trebuia să vă dea trimitere medicul specialist respectiv. De ce nu v-a dat`?
Ce specialitate avea acel medic`? Medicul de familie poate da legal analize gratuite doar din 6 în 6 luni.

Nu toate medicamentele se compensează, iar pentru viroză e posibil să nu fi avut recomandate medicamente compensate. Doar antibioticele și antitusivele plus antialergicele se compensează, dar la viroze nu se administrează antibiotice.
Dapix, utilizator
Medicul specialist a facut scrisoare medicala catre medicul de familie cu recomandari : analize de laborator si medicatia corespunzatoare.Nu mi se pare normal sa procedeze astfel medicul de familie. .Am inteles ca analizele medicale se fac undeva la 6 luni prin cas daca am nevoie intre timp de ele ce fac ???
Între cele 6 luni doar analizele de urgență recomandate de medicul de familie, se decontează de către Casa de Asigurări.
Ați vrea ca medicul de familie să vă plătească analizele din salariul lui, ținând cont că CAS nu le decontează`?

Între cele 6 luni, mai sunt decontate analizele recomandate prin bilet de trimitere de către medicul specialist.
De asta v-am întrebat de ce nu v-a dat bilet de trimitere pentru analize medicul specialist.
Dapix, utilizator
Cu conditia ca medicul specialist sa aiba contract cu casa de asigurari de sanatate. Medicul dvs. daca nu v-a dat trimitere, posibil sa nu aiba contract cu CJAS.