Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Am 60 ani și o vechime în munca de 24 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Am 60 ani și o vechime în munca de 24 ani 3 luni. ...

Bună ziua! Am 60 ani și o vechime în munca de 24 ani 3 luni. Luna aceasta mi s-a încheiat contractul de muncă și nu mă mai angajez în alta parte . Am cateva întrebări:
1. Merită să ajung la vechimea de 25 ani și să închei un contract cu Casa de pensii și sa îmi achit încă 9 luni ?
2. Diferă valoarea pensiei cu 24 vechime față de pensia cu 25 ani vechime ? Și dacă da , cu cât?
3. Din cei 24 ani 3 luni vechime am 9 ani lucrați în grupa 2 de muncă . Exista vreun beneficiu pt acei ani? Mi s-ar fi redus vârstă de pensionare , dar nu am vechimea de 33 ani cât prevede legea . Mai este vreun beneficiu la calcularea pensiei , ca valoare ?
4. Conform noii legi a pensiei se recompensează cu puncte suplimentare vechimea în muncă. Se acorda 0,5 puncte pt fiecare an între 26-30 ani vechime . Dacă eu am câteva perioade de întreruperi de câțiva ani în cei 24 ani vechime , aș mai beneficia de aceste puncte suplimentare , pt ca ele poarta denumirea de puncte de stabilitate ?
(1)Nu.
(2)Foarte, foarte putin.Nesemnificativ.
(3)Doar majorarea cu 0,5 puncte/luna/an pentru acea perioada.
(4)Nu.