avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Am 60 ani și o vechime în munca de 24 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Am 60 ani și o vechime în munca de 24 ani 3 luni. ...

Bună ziua! Am 60 ani și o vechime în munca de 24 ani 3 luni. Luna aceasta mi s-a încheiat contractul de muncă și nu mă mai angajez în alta parte . Am cateva întrebări:
1. Merită să ajung la vechimea de 25 ani și să închei un contract cu Casa de pensii și sa îmi achit încă 9 luni ?
2. Diferă valoarea pensiei cu 24 vechime față de pensia cu 25 ani vechime ? Și dacă da , cu cât?
3. Din cei 24 ani 3 luni vechime am 9 ani lucrați în grupa 2 de muncă . Exista vreun beneficiu pt acei ani? Mi s-ar fi redus vârstă de pensionare , dar nu am vechimea de 33 ani cât prevede legea . Mai este vreun beneficiu la calcularea pensiei , ca valoare ?
4. Conform noii legi a pensiei se recompensează cu puncte suplimentare vechimea în muncă. Se acorda 0,5 puncte pt fiecare an între 26-30 ani vechime . Dacă eu am câteva perioade de întreruperi de câțiva ani în cei 24 ani vechime , aș mai beneficia de aceste puncte suplimentare , pt ca ele poarta denumirea de puncte de stabilitate ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:46, 24 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
(1)Nu.
(2)Foarte, foarte putin.Nesemnificativ.
(3)Doar majorarea cu 0,5 puncte/luna/an pentru acea perioada.
(4)Nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la recalculare pensie conf.legii 221/2018? Hellas Hellas Buna ziua.Am iesit la pensie in anul 1994 cu stagiu realizat 39 ani,2 luni si 22 zile,din care 24 ani 2 luni si 22 zile in grupa a -2-a (legea 3/1977). Trebuia ... (vezi toată discuția)
Pensionare Magdalenaalina Magdalenaalina Buna ziua.Mama mea are 53 de ani si o vechime in munca de peste 30 ani,cand poate iesi la pensie anticipata partial?Multumesc. (vezi toată discuția)
Legea noua a pensiilor Bmbmb12345 Bmbmb12345 Bună seara . Sunt nascuta in 31.08.1965 Am 24 ani 9 luni 9 luni 7 zile ,stagiu total de cotizare si 9 ani 5 luni 23 zile stagiu potential. Sunt in pensie ... (vezi toată discuția)