Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de șomaj constituie vechime în munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de șomaj constituie vechime în munca ?

Perioada în care o persoană a beneficiat de indemnizaţie de şomaj constituie vechime în muncă numai dacă drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art.15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoană este îndreptăţită să primească ajutor de şomaj sau de integrare profesională constituie vechime în muncă şi în aceeaşi unitate.

Începând cu data de 01.03.2002, data intrării în vigoare a Legii nr.76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, aceste perioade nu mai sunt recunoscute de lege ca fiind vechime în muncă, ci perioada asimilata ca stagiu de cotizare pentru pensie.