Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ce acte de identitate/vize trebuie sa am în timpul de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ce acte de identitate/vize trebuie sa am în timpul de 3 luni ...

Ce acte de identitate/vize trebuie sa am în timpul de 3 luni când locuiesc la altă proprietate din alt oraș ?
Viza de flotant , daca doriti.

Nu exista termen de 3 luni .
Conform art. 39 al. (1) din OUG 97/2005 modificată prin Legea nr. 162/2023, persoanele care, din diferite motive, locuiesc la alte adrese decât cea din actul de identitate sunt obligate să solicite la serviciul public comunitar de evidență a persoanelor schimbarea domiciliului sau înscrierea mențiunii privind stabilirea reședinței în termen de 15 zile de la mutare și să ceară înscrierea în cartea de imobil.